Dotacja z Urzędu Pracy
Pozyskiwanie kapitału na założenie działalności gospodarczej nie tylko sprowadza się do klasycznego kredytu. Nie każdy ma taką możliwość, a założenie firmy bardzo często wiąże się z niemałymi kosztami.
Wówczas wiele osób szuka dotacji z Unii Europejskiej, jednak to „źródełko” już niestety wysycha lub właśnie wyschło. Drugim miejsce, gdzie często kierują się zainteresowani, to różnego rodzaju stowarzyszenia rozwojowe, które oferują niskoprocentowe pożyczki – no właśnie – pożyczki, a te trzeba zwracać.
Co w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy przetrwamy na rynku, a musimy działać?
BEZZWROTNA DOTACJA Z URZĘDU PRACY.
Oczywiście jest to dziwne założenie, ponieważ każdy powinien przeprowadzić odpowiednią kalkulację przed założeniem JDG, aby ocenić swoje realne szansę na przetrwanie na rynku.
Lokalne Urzędy Pracy posiadają w swojej ofercie bezzwrotne pożyczki na start działalności, które wynoszą od 20.000 do 30.000 i więcej złotych. Wydaje mi się, że taka odpowiednio spożytkowana kwota, powinna wystarczyć na start.
Tego typu pożyczki mają swoje warunki, tj. status osoby bezrobotnej (od jakiegoś czasu lub bez okresu), poziom wykształcenia, status osoby niepełnosprawnej czy konkretny wiek. Tych warunków może być więcej lub mniej, mogą być bardziej rygorystyczne lub mniej, wszystko zależy od danego konkursu.
DOTACJA Z URZĘDU PRACY – WARUNKI.
Jeżeli spełniamy warunki, to możemy przystąpić do konkursu. Wówczas musimy uzupełnić wniosek, dostarczyć odpowiedni biznesplan oraz podstawowe informacje.
Najczęstszym problemem jest właśnie biznesplan, jeżeli ktoś nie miał z nim nigdy styczności, to może okazać się przeszkodą nie do przejścia. Często tak jest, ponieważ uczestników konkursu jest wielu, z różnym doświadczeniem życiowym lub zawodowym, więc jedni mają bogatszą wiedzę od innych.
Biznesplan uwzględnia wszelkiego rodzaju prognozy, jeżeli chodzi o potencjalne dochody, a także niezbędny nazwijmy to sobie „sprzęt”, który jest nam niezbędny do wykonywania zawodu.
DOTACJA Z URZĘDU PRACY – BIZNESPLAN.
Są zawody z prostszym biznesplanem niż inne, tj. budownictwo czy cokolwiek innego, gdzie kwota z dofinansowania będzie spożytkowana tylko na kilka pozycji. W takiej sytuacji biznesplan jest krótszy i prostszy.
Są zawody, które wymagają zakupienia wielu akcesoriów czy drobnych przyrządów, co rozbudowuje biznesplan i wymusza w nas wybór pomiędzy mniej i bardziej istotnymi dla nas rzeczami.
Jeżeli plan będzie prawidłowy, to możemy składać wniosek. Po terminie, który wyznaczył UP, podejmowana zostaje decyzja. Osoby, które otrzymają pożyczkę biorą wówczas udział w szkoleniach przygotowujących do prowadzenia JDG, a jak wszystkie formalności zostaną spełnione, to na nasze konto trafia określona w umowie kwota.
DOTACJA NA OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.
Po otrzymaniu kwoty trzeba złożyć sprawozdanie z dokonanych zakupów, a ewentualne zmiany należycie opisać. Następnie będzie kontrola, która sprawdzi czy rzeczywiście dokonane zostały wskazane w sprawozdaniu zakupy.
Po pierwszym okresie świeży właściciel firmy musi przedstawić dochody, jakie udało mu się osiągnąć w danym okresie – kwartał, półrocze czy rok – zależy od UP.
Dla osoby, która nigdy nie miała styczności z tego typu pracą biurową, tj. szacowanie, planowanie i uzupełnianie wniosków, może to być bardzo ciężki proces, który błędnie przeprowadzony może skreślić szanse na założenie wymarzonej firmy.
WNIOSKI O DOTACJE – KORZYSTAJ Z KSIĘGOWOŚCI.
Wówczas można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znając cały proces, zdecydowanie go uproszczą i przyspieszą. Na bieżąco będziemy otrzymywać wytyczne odnośnie tego, co mamy przygotować. Dzięki temu nie będziemy musieli czytać kilkukrotnie umowy, aby mieć pewność czy czegoś nie przeoczyliśmy. To samo dotyczy estetyki złożonych dokumentów, ponieważ wymagane będą zdjęcia produktów oraz opisy.
Tego typu usługa może kosztować kilkaset złotych, jednak według nas, jest to kwota warta inwestycji, jeżeli dzięki temu mamy znacząco zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożyczki, a co za tym idzie założenia firmy i lepszego bytu.
Sponsor artykułu: INWESTOR-BHP.PL